Dişçide

DİŞ BEYAZLATMA TEDAVİSİ

Dişlere uygulanan günlük temizlik rutini, sağlıklı bir ağza ve dişlere sahip olmamızı sağlar. Ancak, gün içinde yediklerimiz, genetik yapımız, anne karnındayken annemiz tarafından kullanılan ilaçlar, içtiğimiz sigara, çay gibi boyayıcı özelliği olan ürünler ve hatta suyun içindeki florür oranı bile mine tabakasında renklenmelere neden olabilir. Tüm bu durumlara karşıt bir çözüm yöntem olarak ortaya çıkan diş beyazlatma tedavisine, beyazlatma jelleri kullanılarak ve bir dizi işlem uygulanarak, renklenmiş gözenekli mine tabakasının renklenme sorunu giderilir.

BU TEDAVİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Beyazlatıcı ajanlardan yardım alarak dişlerin rengini açmak: hedefleyen bu işlem, genç ve yetişkin hastalara uygulanabilen güvenli bir beyazlatma yöntemidir. Uzman bir hekim tarafından yapılması halinde dişlere zarar vermez. Tedavi sırasında diş hassasiyetinin gelişmemesi için tedavinin sağlıklı ağızlara uygulanması gerekir. Muayenede tespit edilen ilerlemiş çürükler ve diş eti problemleri beyazlatma işlemi öncesinde hekim tarafından tedavi edilmelidir.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Hekim kontrolü altında gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminin iki farklı tipi bulunmaktadır.

EV TİPİ BEYAZLATMA

  1. Diş hekimi ağızdan ölçü alır ve dişlerin üzerine takılacak ince silikon kalıplar hazırlanır.

  2. Kişi kendisi için hazırlanmış olan kalıbın içine beyazlatma ajanını yerleştirir ve hekimin dişlerdeki renklenme derecesine göre önerdiği sure boyunca kullanır.

  3.  Tedavi ortalama 2 hafta sürer.

OFİS TİPİ BEYAZLATMA

  1. Hekim, beyazlatıcı ajanı dişlere uygular.

  2. Işık kaynakları yardımıyla ajan aktive edilir.

Hafif ve orta şiddette renklenmeler 1 saatlik ofis tipi yöntemle diş kliniklerinde beyazlatılırken ileri derece renklenme olması durumuna ofis tipi yöntemle birlikte ev tipi beyazlatma da uygulanması önerilir.

Beyazlatma işleminden sonra hastanın dişlerde renklenmeye neden olacak çay, kahve, sigara ve renkli içecek tüketim konusunda dikkatli olması gerekecektir. Ağız hijyeni uygulamalarını da düzenli olarak yapmalıdır. Tedaviden sonra, hekimin önerisi doğrultusunda beyazlatıcı macunlar kullanılarak uygulamanın ömrü uzatılabilir.