Image by Rudi Fargo

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ

Kaybedilen dişler ve ağız içi çevre dokularının yeniden oluşturularak hastaya kaybetmiş olduğu estetik ve fonksiyonu yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır.

Protetik Diş Tedavisinde Tedavi Seçenekleri

Sabit Protezler; Yeterli diş dokusu desteği olmayan ve dolgu materyali ile restore edilemeyecek büyüklükte madde kaybı yaşayan dişlerde doku kaybının büyüklüğüne göre dişin bir bölümünü içine alan inley-onley restorasyonlar veya dişin tamamı küçültülerek kuron restorasyonu yapılabilmektedir. Bir veya daha fazla diş eksikliği olduğu durumlarda ise boşluğun iki tarafındaki dişlerin küçültülerek destek olarak kullanıldığı: protezler köprü protezlerdir.
İnsanların sosyal hayatlarındaki değişimler, diş hekimliğindeki ilerleyen teknoloji ve protetik tedavilerdeki gelişmeler hastaların estetik ve fonksiyonel beklentilerini arttırmış, yaşam standartlarını yükseltmiştir. Özelikle estetik beklentinin artması ile alt yapıda kullanılan metal alaşımların yerini üstün estetik ve biouyumlu materyallere bırakmıştır.

 

Zirkonyum restorasyonlar; yüksek dirence sahip, biouyumlu, dayanıklı ve estetik restorasyonlardır. Zirkonyum oksidin doğal diş rengine yakın bir materyal olması ve kuvvet karşısında en az onun kadar dayanıklı kalması sabit ve implant üstü protezlerde zirkonyum seramiklerin kullanılmasını yaygınlaştırmıştır.
 

Empress Kuronlar; yüksek dirence sahip, biouyumlu, dayanıklı ve estetik restorasyonlardır. Zirkonyum oksidin doğal diş rengine yakın bir materyal olması ve kuvvet karşısında en az onun kadar dayanıklı kalması sabit ve implant üstü protezlerde zirkonyum seramiklerin kullanılmasını yaygınlaştırmıştır.
 

Laminate Restorasyonlar; dişlerdeki şekil, renk, form ve boyut bozukluklarını tedavi etmek için diş yüzeyinin minimal düzeyde aşındırılması sonucu elde edilen yaprak seklindeki porselenlerin yapıştırılması ile elde edilen doğal dişe yakın oldukça estetik restorasyonlardır.
 

Hareketli Protezler
Tamamı dişsiz hastaların tedavisinde sadece dokudan destek alınarak yapılan protezlere tam protezler denir. Doğal dişin olduğu fakat sabit protez için yeterli desteğin sağlanamadığı durumlarda hastalara hem diş hem de dokulardan destek alınarak yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezler bölümlü protezlerdir. Bölümlü protezlerde dişlerden destek almak için doğal dişlerin üzerine uzatılan metal parçalar estetik görüntüyü bozmaktadır. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için hassas tutuculu protezler kullanılmaktadır.

 

İmplant Üstü Protezler: Doğal dişler yerine implantlardan destek alınarak yapılan protezlere implant üstü protezler denilmektedir. İmplant üstü sabit protezler; bir veya daha fazla implanttan destek alınarak yapılan, yapıştırılarak ya da vidalanarak sabit olarak kullanılan kuron veya köprü protezlerdir. Özelikle birkaç diş eksikliklerinde eksik olan bölgeye yerleştirilerek komşu sağlam dişlerin zarar görmesini engellemektedir. Bu protezler metal seramik veya zirkonyumdan yapılabilmektedir.
 

İmplant üstü hareketli protezler; implant üstü hareketli proteziler tam dişsizlikte çene kemiğine yerleştirilen 2,3 veya 4 implant ile yapılan tedavi biçimidir. Bu protezler hem implantlar hem de dokular tarafından desteklenen protezlerdir.